ВСС освети топлата си връзка с Цветан Цветанов и Владимира Янева

    Поредната атака на Висшия съдебен съвет (ВСС) срещу уволнената председателка на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова освети топлата връзка между кадровия орган на Темида, вътрешния министър Цветан Цветанов и неговата семейна приятелка и председател на Софийски градски съд Владимира Янева, пише Дневник.

    Вчера по време на дебатите за вота на недоверие, вътрешният министър Цветан Цветанов разказа за дело на Тодорова по което подсъдим бил банкера Атанас Тилев, което било погасено по давност.  Откъде Цветанов знае за това дело и фактите по движението му вчера така и не стана ясно.

    Истината лъсна днес, когато на заседанието на ВСС бе докладвано писмо от Владимира Янева, което съдържа изнесените предния ден факти от Цветан Цветанов. На практика има две възможни места откъдето вътрешния министър да има тези факти – или от Владимира Янева или от някой от членовете на ВСС.

    Така подтикнати от Цветанов и при отсъствието на 17 от общо 25-те члена, ВСС форсира атаката си и реши да даде Тодорова на прокурор за престъпления срещу правосъдието.  От заседанието отсъстваха министърът на правосъдието Диана Ковачева, проф. Анелия Мингова, главният прокурор Борис Велчев, председателят на Върховният касационен съд (ВКС) Лазар Груев и шефът на Върховния административен съд (ВАС), както и други членове, съобщава „Правен свят.“

    Предложението Тодорова да бъде дадена на прокурор, е на членовете на съвета Вельо Велев и Иван Колев (Велев е избран за ВСС от квотата на прокуратурата, а Колев – от тази на съдиите). Колев е и членът на ВСС, който огласи скандала с плевенския лобист Красьо Черничкия и така възпрепятства разплитането на корупционната мрежа.

    Причината за предложението – писмо от семейната приятелка на вътрешния министър Цветан Цветанов и председателя на Софийски градски съд Владимира Янева, в която тя сезира съвета за две дела на Тодорова, за които твърди, че са с изтекла абсолютна давност. Не е ясно защо Янева открива тези дела чак сега.

    Според Колев дисциплинарното дело на Мирослава Тодорова трябва да се прати на президента, премиера и председателя на Народното събрание, защото в случая се касае за защита на националните интереси на страната. ВСС реши да изпрати на „отговорните фактори“ стенограмата от днешното заседание и писмото на Янева.

    Пламен Стоилов (един от вносителите на предложението за уволнението на Тодорова и първият засечен в разговори с Красьо Черния) докладва писмото от Янева (виж в прикачения файл). То е постъпило на 23 юли и е било адресирано до правосъдния министър Диана Ковачева. Вчера тя отново смени позицията си по казуса „Тодорова“ (за две седмици от нея бяха чути три различни становища) и заяви, че съветът не се е обосновал за наложеното дисциплинарно наказание. По едното обвинение присъдата е от 2006г., а по другото – от 2007г. Тодорова приключва първото дело за една година. В съда то влиза през 2005г., а присъдата е постановена на следващата 2006г. През същата 2006г., изтича давността на две от обвиненията по делото „като са нанесени значителни материални щети“, пише в писмото на Янева. По другото обвинение давността изтича през 2007 г.

    По второто дело, за забавянето на мотиви по което на Тодорова е наложено наказание през 2011 г. – намаляване на заплатата, провинението, което доста неясно се описва, е, че е връчено на деловодител към 20 юли  2012 г., когато Тодорова вече е уволнена. Същевременно, нямало го протеста на прокурора от 2007 г. Касае се за деяние по чл. 219 НК и нанесени щети за 543 500 000 млн. лева, като абсолютната давност е изтекла през 2010 г. Присъдата е произнесена през ноември 2007 г., не се съобщава обаче кога са написани мотивите. Точно това дело беше в центъра на атаката на Цветанов от парламентарната трибуна вчера по време на вота на недоверие.

    Обвинения и към Съюза на съдиите
    Иван Колев нападна и организацията, на която Тодорова е председател – Съюза на съдиите, като я посочи като инициатор на протеста пред съвета от преди две седмици.
    Според него организацията получавала пари „от една чужда държава, които се разпределят между едни и същи хора“. Колев призова да се поискат данни за полученитe от съюза пари за последните 10 години и как те са изхарчени. Той поиска да се разбере и кои журналисти и медии са получавали пари от ССБ и другите НПО, които споделят неговата кауза.

    От съюза на съдиите са заявили пред „Правен свят“ , че организацията е финансирана по проект за три години от фондация „Америка за България“. Разходването на тези средства става публично и подлежи на контрол от донора, а всичко това е обявено на сайта на съюза. Освен тази фондация, през предишни години ССБ е получавал финансиране и по програма МАТРА на холандското правителство.

    http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/07/26/1874757_vss_osveti_toplata_si_vruzka_s_cvetan_cvetanov_i/?p=0#addcomment

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *