Омбудсманът пита Москов дали не застрашава живота на диабетиците

Омбудсманът иска МЗ да прецени внимателно дали с изключването от Позитивния лекарствен списък на лекарства за болни от диабет не се застрашава здравето на тези хора

Националният омбудсман изпрати на министъра на здравеопазването препоръка за преоценка – с активното участие на гражданския сектор, на предложението за изключване от Позитивния лекарствен списък (ПЛС) на лекарствените продукти за болните от диабет, съдържащи тиоктова (алфа-липоева) киселина, както и за обсъждане на възможните мерки за осигуряване на достъп до адекватно съвременно лечение на пациентите с усложнения, произтичащи от диабета.

Повод за препоръката са получени в институцията сигнали от пациентски организации, в които се изразява притеснение от настъпването на сериозни и необратими последствия за пациентите, чието лечение към момента е основно на такива лекарствени продукти.

Неправителствените организации акцентират върху необходимостта от провеждане на своевременно адекватно лечение на диабетната полиневропатия като усложнение на захарния диабет и посочват, че то е възможно единствено с тези продукти. Друг проблем, сочен в писмата до омбудсмана, е премахването на самостоятелната клинична пътека „Диабетна полиневропатия“ с произтичащото от това ограничаване на възможностите за лечение.

В препоръката Константин Пенчев пише:

„Като национален омбудсман съм силно обезпокоен от възможността заличаването на лекарствените продукти с международно непатентно наименование Thioctic acid от ПЛС да доведе до лишаване на гражданите с диабет от правото им на достъпна медицинска помощ и индивидуално лечение и съответно на негативно въздействие върху тяхното здраве.

Проява на отговорното държавническо мислене е изготвянето на подобни предложения да е основано на предварително обсъждане с изявени медицински специалисти и представители на пациентските организации при отчитане на обстоятелството, че диабетът е социално значимо заболяване. Смятам, че в случая е необходима внимателна преценка дали няма да бъдат застрашени или нарушени права на пациентите, включително и дали е осигурена алтернативна възможност за тяхното лечение“.