600 хил. домакинства са на прага на оцеляването

    Около 600 хиляди домакинства живеят с доход от под 205 лева на член от домакинството, което е на прага на оцеляването. Това заяви пред Хоризонт президентът на КНСБ Пламен Димитров.

    По думите му това са бедстващи хора и техният брой се е увеличил с около 3% за последното тримесечие.

    Той добави, че с 1.5% за три месеца са намалели домакинствата, които имат възможност да живеят сравнително добре по българските стандарти и разполагат с около 550 лева на месец.

    Новите цени наистина втрещяват хората. Виждаме напрежение и в семействата. Ако не бъдат разрешени техните и нужди тревоги, естествено ще избият нещата в някакви протести„, смята той.

    Според него трябва да се направи „една малка стъпчица“ през есента по отношение на пенсионерите, които са най-бедните в България.

    Ние смятаме, че диференцирана добавка, ако се даде еднократно преди Коледа, за между 20 и 50 лева, това ще струва около 60 млн. лева. На фона на 28 милиардния бюджет, с който разполага правителството, на фона на добрите показатели на неговото изпълнение, наистина има преизпълнение, има добри финанси. Ножът обаче вече е във кокала и трябва да се направят стъпчици„, разясни той.

    Президентът на КНСБ смята, че втората стъпка, която трябва да се предприеме през есента, е свързана с промяната на гарантирания минимален доход.

    Възможно е да се увеличи с размера на увеличението на електроенергията, поне. Искаме, освен към енергийната помощ, това да се отрази и към всички видове обезщетения и помощи, които държавата дава на социално слабите“ допълни той.

    Димитров повдигна и въпросът със заплащането в културата и в образованието.

    Има 4 -5 изключително нископлатени категории и в културите и в образованието. Заплатата на учителите отново паднаха под средното за страната. Някъде около 15 млн. лв. са необходими, за да могат педагогическите заплати да мръднат нагоре с 20-30 лева„, обясни президентът на КНСБ.

    Той не пропусна да спомене, че КНСБ са възприели една идея във връзка с ДКЕВР, която е излязла на преден план и после „изчезнала в пространството“ – да се създаде Парламентарна комисия за контрол на ДКЕВР.

    Не може да има безконтролна институция, която е независима от всички и да определя ключови цени по непрозрачен начин„, ясно заяви Димитров.

     

    http://news.ibox.bg/news/id_1004532913

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *