Министър Иван Данов източил 15 хиляди евро от френската социална система

    Под натиска на общественото мнение, само за един ден, новият премиер на България Пламен Орешарски смени кандидатурата на арх. Калин Тихолов за министър на инвестиционното проектиране. На същия пост той издигна арх. Иван Данов, който вече е легитимен министър на инвестиционното проектиране. Не е известно как за толкова кратък срок подкрепящите правителството на Орешарски БСП и ДПС са успели да се запознаят в детайл с новото предложение. Но „Биволъ“ разполага с факти за арх. Иван Данов, които – меко казано – са твърде нелицеприятни за новоизбрания, гласуван и вече действащ кабинет.

    В CV-то на новия министър, естествено, отсъства „малката подробност“, че баща му Евгени Данов е офицер от ръководството на Първо главно управление на ДС, разузнаването, пенсиониран през 70-те г. поради болест. Той още е на действаща служба, когато синът Иван завършва френския колеж (Lyc?e de Lamartin) и постъпва във Висшия инженеро-строителен институт, София. Завършва го като дипломиран архитект през 1983 г. и започва работа в проектантската организация „Туристпроект“. От 1984 до 1988 г. е асистент на проф. Татаров в своята „алма матер“, след което през 1989 г. специализира в Leicester Polytechnic School of Architecture (1988-1989) и в School of Design Technology, Universite de Huddersfield, Англия (1991-1992).

    От този момент започват гурбетчийските му митарства в Западна Европа: в архитектурното бюро J. Bush, Sheffield (1991-1992), архитектурно бюро Hans-Guenter Meyer, Berlin (1992-1994), STABItherm GmbH, Berlin (1994-1997), DINISTO GmbH, Berlin (1997-1998), STABItherm GmbH et CO. Nord KG (1998-2000), бюро Dollinger, Nord a Bernau/Berlin (2000-2003).

    Френският период на архитект Данов започва когато си намира работа в архитектурното бюро Juvenelle, Bar sur Seine, Troyes (2003-2004). По-малко от година по-късно е освободен. „Имахме рязък спад в поръчките и го освободих“ – спомня си собственикът на бюрото арх. Жувенeл, потърсен от Биволъ по телефона за коментар. „Г-н Данов работи две години при нас и беше добър професионалист, много добър в информатиката“ – отбеляза той.

    През лятото на 2004 г. арх. Иван Данов пристига да си търси късмета в Париж. Регистрира се адресно при свои скорошни познати, записва се на борсата за безработни и започва да получава социални помощи в размер около 1850 евро месечно.

    Документ #1 Известие, че Иван Данов е одобрен да получава помощи от 29.09.2004 в размер на 60,03 евро дневно в продължение на 213 дни.

    В официалното CV на Данов, публикувано на сайта на Министерски съвет, за този период можем да прочетем следното:

    1984-2006 г. – асистент, старши асистент и главен асистент в катедра „Жилищни сгради“ в УАСГ, София

    1992-2005 г. – архитект, главен архитект, ръководител на проекти, технически директор и ръководител на проектирането във Великобритания, Германия и Франция

    от 2005 г. – управител на „Арх. Данов и партньори“ ЕООД и „Данов Дизайн“ ЕООД

    Битността му на френски безработен от средата на 2004 г. е пропусната, но това е дреболия в сравнение с нарушението, което Данов е извършил пред френската социална система. От 29.09.2004 Данов започва да получава помощи: по 60,03 евро на ден в продължение на 213 дни (виж документ #1).

    Според френското законодателство получаването на социални помощи за безработица е право, което е свързано с ясно дефинирани задължения: лицето „ефективно и перманентно“ да търси работа във Франция и да „живее постоянно на територията на която се прилага конвенцията за застраховката срещу безработица“. В конвенция от 2004 г. тази територия е дефинирана така: Метрополията Франция и нейните задморски департаменти и територии.

    Безработният трябва всеки месец да декларира, че е на разположение и си търси работа. Ако пропусне, санкцията е светкавична и в края на месеца той не получава нищо. Дори за отсъствие от повече от седем последователни дни, търсещият работа е длъжен да уведоми бюрото по труда. Ако замине за повече от пет седмици (35 дни) е длъжен да се отпише от бюрото по труда и спира да получава помощи. Ако започне работа, без значение къде и каква, във Франция или в чужбина, също е длъжен да декларира това и помощите се прекратяват от датата на започване на работа.

    Какво прави Данов? В деня, в който получава известие, че му се отпускат помощи, на 29.09.2004 г. той хваща самолета за България. В края на октомври отскача до френската столица за интервю за работа и се връща на 6 ноември 2004. След това не е напускал страната до 29 март 2005, когато заминава за Франция за 4 дни, колкото да се яви на „спявка“ в бюрото по заетостта. Отново отскача до Франция на 20 април за 7 дни. Общо за времето, през което е получавал помощи като безработен, той е пребивавал във Франция само 17 дни.

    В България арх. Данов започва да преподава в УАСГ, където е бил асистент преди да замине да работи в чужбина. „В чужбина винаги съм работил като архитект и шеф на проекти“ – каза той по телефона за Биволъ. Данов разказа също, че след отпуската си през август 2004 г. си е намерил друга работа в България, а по-късно е започнал да преподава в УАСГ. Фирмените регистри показват също, че на 10 март 2005 Данов регистрира фирмата „Данов и партньори“.

    Така излиза черно на бяло, че Данов е получавал помощи за безработен във Франция, докато е преподавал и въртял бизнес в България. В същото време е декларирал, че живее и търси работа във Франция, което не отговаря на истината. Данов получава помощи до юни 2005, когато е отписан от бюрото по труда, защото пропуснал да си подаде декларацията (документ #4). Общо в сметката му са влезли неправомерно 14.707,50 евро от солидарния фонд на френските трудещи се.

    Тук вече имаме наказателен състав, защото са подавани декларации с невярно съдържание, чрез които лицето се е облагодетелствало със значителна сума държавни пари. Френският наказателен кодекс предвижда за това престъпление пет години затвор и 37500 евро глоба. Съдебната практика обаче е по-милостива. Преди година семейство от африкански произход, мамило социалните служби също като Данов, беше осъдено на пет и осем месеца затвор условно, и задължение да възстанови получените неправомерно 28912,65 евро. За щастие на българския министър, той няма как да бъде осъден на затвор, тъй като е изминала 5 годишната давност. Френската служба по заетостта обаче може да го осъди да върне парите, получени докато е живял в България, плюс лихвите и сериозна глоба. Давността за тези прегрешения е 10 години.

    https://bivol.bg/ivan-danov-france-bezraboten.html

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *