Битовата газификация вече не се нуждае от разрешителното за строеж

    От края на ноември 2012 домовете може по-лесно да се газифицират, защото отпада разрешителното за строеж на сградни газови инсталации в жилищни блокове и вилни къщи. Това изменение в Закона за устройство на територията (ЗУТ) беше прието с указ на Народното събрание*. Инициативата бе на Българска асоциация „Природен газ” (БАПГ).

    Досега домакинствата, които искаха да се газифицират, трябваше да получат подобно разрешение от местната общинска администрация. Без това изискване процедурата значително се ускорява, като се премахва и бюрократичната тежест. С отпадането на местните такси за издаване на строителното разрешение,  се намалява и първоначалната инвестиция за газификация на всяко домакинство.

    Друга промяна, която също влиза в сила, е, че инсталациите за газоснабдяване ще се изграждат с писменото съгласие на половината от съсобствениците на сградата, а не на две трети от тях, както бе досега. Съоръженията пък ще трябва да се регистрират пред органите за технически надзор, които да следят за тяхната изправност.

    Припомняме ви, че в страните от Западна Европа няма изисквания за издаване на подобни разрешения за строеж на газови инсталации. Сега това вече е факт и в България. През годините Овергаз заедно с БАПГ многократно инициираха промени в законодателната база, с които да се улесни газификацията. Доскоро бяха необходими 27 вида разрешения за изграждане и експлоатация, после останаха 17. Сега отпада още една пречка по пътя към развитието на битовата газификация в страната и постигането на енергийно ефективна икономика.

    *Измененията в ЗУТ бяха публикувани в Държавен вестник на 26 октомври 2012 година и влизат в сила в 30-дневен срок (от 26 ноември 2012 година).

    www.overgas.bg

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *