Posted inБез категория

1 милион и 657 хиляди са бедните в България

Преди две години под прага на бедността (276.50 лв месечно) са живели 1 657 000 лица, което представлява 21.8 % от българското население.

Нашата страна попада сред държавите с най-висок относителен дял на бедност в ЕС, като процентът на равнище на бедност у нас е 21.4%.

След нас са само Латвия с 25.6% и Румъния с 23.4%. Сред бедните в ЕС са още Гърция (20.1%), Литва (20%), Испания (19.6%) и Естония (19.5%).

На другия полюс с най-ниско равнище на бедност в ЕС са Чехия (9%), Исландия (10.1%), Холандия (10.5%) и Словакия (10.9%), съобщи НСИ, на които се позовава money.bg.

Основният риск за изпадане в бедност на преобладаващата част от домакинствата се определя от тяхната икономическа активност и участие на пазара на труда.

Най-голям е делът на бедните сред безработните лица – 52.2%.

Икономически неактивните като цяло също са сред онези групи, за които рискът да живеят в домакинства с доходи под прага на бедност е особено висок. 36.5% е делът на лицата, живеещи под прага на бедността сред пенсионерите.

Данните показават още, че 7.4% от заетите лица също живеят под прага на бедността, като при работещите на непълно работно време рискът за изпадане в бедност е 4 пъти по- висок от  работещите на пълно работна време.

От НСИ допълват, че само 3.9% от българите не могат да си позволят телефон, вкл. мобилен, 2.2% – цветен телевизор, 12.4% – автоматична пералня, а приблизително 37% твърдят, че не могат да си позволят потребление на месо, пиле или риба всеки втори ден.

В същото време 59.8% от домакинствата посочват, че не могат да си позволят със собствени средства едноседмична годишна почивка извън дома, а 58.4% че не могат да посрещнат неочаквани финансови разходи със собствени средства – като например неочакван ремонт на жилище, внезапно заболяване и други.

Изследването се провежда върху 4 годишен ротационен панел от обикновени домакинства.

http://news.ibox.bg/news/id_56110808

ОТВЪД РЕАЛНОСТТА

Последвайте ни в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

loading...