Posted inБез категория

Ученици от „Българско школо” пуснаха на свобода белоглав лешояд

leshoyadНа 9 октомври 2013 година в местността край село Тъжа, Община Павел баня, бе пуснат на свобода белоглав лешояд. Заслугата за това е на шестокласниците от софийското основно училище „Българско школо”, които заедно с природозащитници помогнаха на птицата да напусне специално пригодената за адаптация клетка и да полети волно над Стара планина.

 

Изживяването бе основна част от деветия открит „зелен урок”, който Овергаз организира за ученици в рамките на своя проект „Опознай природата и я опазвай”. Този път децата научиха повече за редките и застрашени видове птици, защо лешоядите са известни като „санитарите на природата” и колко важна е роля им за опазването й.

 

Фредо, кръстен единодушно така от шестокласниците, стана 34-ят лешояд, който лети свободно в този район. На гърба си той има монтиран сателитен предавател, осигурен от Овергаз, с помощта на който учениците и природозащитниците от „Зелени Балкани” ще могат да наблюдават къде скита. Неправителствената организация вече десетки години работи за възстановяването на популацията на белоглавия лешояд в България.

 

И този път, по традиция, учениците имаха възможността да запечатат на лента екологичния урок на Овергаз. С фотографските насоки на специалист от компанията децата успяха да уловят незабравимия момент с кръщелника си Фредо. Най-добрите снимки ще бъдат подбрани и качени в галерия на Фейсбук страницата на газовата компания. Проектът „Опознай природата и я опазвай” е с пет годишна история. Целта му е да разкаже на децата повече за природата и да ги научи как да се грижат за нея.

Предните 8 открити урока бяха посветени на защитените зони, опазването и възстановяването на горите, разделното събиране и оползотворяване на отпадъци и водата в природата. Овергаз активно развива и кампания за възстановяване на българските гори и биоразнообразието в тях. С инициативата си „Да запазим България зелена и чиста за нас и нашите деца” бяха засадени над 150 хиляди дръвчета на територия от 426 декара.

ОТВЪД РЕАЛНОСТТА

Последвайте ни в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *