ВМРО: Нужна е бърза реакция за съдбата на бесарабските българи

    Заплашени са институциите на българите в Молдова, което създава тревога и напрежение за съдбата на общността. Българският министър на външните работи трябва да посети в най-скоро време Тараклийскя район в републиката и да се срещне с представители на официален Кишинев, за да преговаря за съдбата на българската общност в Бесарабия.

    Тараклийският район е населен с компактно българско население, но е заплашен от практическо заличаване като отделна административна единица с подготвяната в момента от властите в републиката стратегия за ново райониране.

    В момента тече пребазиране на държавни служби от Тараклия в град Кахул, който да поеме функциите на административен център на окрупнен район.

    Само преди месец пък стана ясно, че районът няма да бъде пощаден и от т.нар. оптимизация на училищната мрежа, с която няколко училища в района бяха затворени, а министерството на образованието спря държавното финансиране за обучение по български език.

    Това се случи въпреки обещанията на молдовския премиер Влад Филат и въпреки многократните официални искания на ръководителите на тараклийския район за изключване на района от схемата за „оптимизация” на училищната мрежа.

    Заплашена е и още една от институциите на българите в Молдова – Тараклийският държавен университет.

    В Молдова има повече от 250 000 българи (тукани и гагаузи), които съставляват 7 % от населението на страната. Те имат своя административна (в Гагаузия) и културна (в Тараклийски район) автономия.

    Територията, населявана компактно от българите в Молдова, надхвърля 3000 кв. км., което представлява 10 % от общата площ на държавата.

    Проблемът става още по-тревожен на фона на засилващите се очаквания за скорошно обединяване на Румъния с Молдова.

     

    27 март 2012

     

     

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *