Как да се отървем от „смартфоновата шия“

    Трудно е да не се съгласим с факта, че мобилните устройства правят живота на собствениците си много по-лесен. Само че  потребителите на електронни книги, таблети, преносими компютри и други приспособления,  са изложени на риска да  получат  така наречената „смартфонова шия“ (“smartphone neck”).

    Повечето от хората, които работят с лаптоп, четат    електронни книги или сърфират с помощта на смартфон, заемат  такава поза: седят (стоят), леко прегърбени, с наведена глава към екрана на мобилните устройства.

    Ако заради работата си или поради други причини, често заемате такава поза, много е  вероятно да  развиете „смартфонова шия.“ С този проблем се сблъскват повечето хора в страната на изгряващото слънце, защото Япония е най-компютъризираната държава в света.

    За тези, които искат да разберат какво наистина означава „смартфонова шия“, трябва да погледнат  структурата на човешкия гръбначен стълб.
    shiya

    В ляво е физиологичното (нормално)  изкривяване на гръбначния стълб, а вдясно – патологичното.

    На снимката вляво е показана правилната позиция на гръбначния стълб – а на илюстрацията вдясно се вижда в каква поза се намира скелета на човек,  който редовно използва мобилно устройство.

    „Смартфоновата шия“ може да има различни ефекти върху здравето. Много хора с това заболяване чувстват болка в раменете и парене в плешките, или се оплакват от гадене, виене на свят, изтръпване. Ненормалното положение на гръбначния стълб е свързано с дисфункция на вегетативната нервна система, която регулира функцията на вътрешните органи и емоционалните разстройства.

    Посочените по-горе симптоми са характерни за много заболявания, така че е важно да се установи причината за появата им. Според Rocket  News24, най-лесният начин да разберете дали вашият гръбнак  е увреден, е това упражнение: отметнете  глава назад така, че да гледате нагоре. Ако по време на този тест  почувствате дискомфорт, диагнозата е ясна: „смартфонова шия.“

    За да се отървете от тази болест е достатъчно да следите позата си: след като усетите, че се навеждате, седнете изправен, разгърнете раменете,  и поемете дълбоко дъх. Собствениците джаджи, базирани на операционната система Android може да инсталират приложение, което ще служи като индикатор за състоянието на врата.

    Японците, запознати със „смартфоновата шия“ реагират по различен начин. Някои казват, че подобна патология е бил диагностицирана още в  детството им, така че смартфоните и други мобилни устройства не са виновни. Други резонн отбелязват, че по-рано подобна  поза на гръбначния стълб са имали хора, които са любители на четенето на книги, пише posts.

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *