Скоро ще посегнат и на съня ни

    Наскоро е създаден препарат, който намалява необходимостта от сън. Това може сериозно да промени живота на всеки от нас, както и на обществото като цяло, и икономиката.

    Проучванията показват, че с използването на този инструмент времето за сън всъщност може да бъде намалено до 2.5 часа на ден – без неблагоприятни ефекти върху мозъка. Дали това е  добре или лошо – тук експертите се различават в оценката си. Всъщност  реалното му въздействие е почти невъзможно да се изчисли.

    От една страна, има хора, които са толкова отдадени  професията си, че биха били много щастливи да работят по 18 часа на ден, ако успеят да се наспят за  два часа. От друга страна, има имигранти, работещи в китайски  фабрики, които вероятно също биха приветствали възможността да работят повече часове, за да спестят пари, колкото е възможно по-скоро и да се върнат у дома при семействата си.

    Но някои икономисти се опасяват, че потенциалната способност на хората да спят по-малко може да им играе мръсен номер. Ръстът на трудовите ресурси, като правило, води до спад в търсенето им, и, следователно, да намалеят заплатите. Следователно, желанието на хората да работят повече, лесно може да доведе до снижаване на заплатите.

    Въпреки това, твърдят други – заплатите в Бостън са по-малки, отколкото в Бангор (Северна Ирландия), защото там ресурсите са повече. Може би, ако работниците са по-малко сънливи, тяхната производителност (а оттам и стойност) ще се увеличи и заплатите ще се повишат, – кой знае?

    Може би повишените потребности на неспящите граждани в сферата на услугите ще доведе до стремителни нарастване на необходимостта от допълнителна работна ръка. А може и  работохолиците мениджъри, които ще работят по 18 часа на ден, ще имат повече време да натрупат  повече задачи, така че да е  по-добре да работят по-малко часове, както преди.

    Могат да се градят всякакви предположения. Но не за дълго. Няма да мине  време, и ще видим със собствените си очи.

    http://www.slate.com/blogs/moneybox/2013/01/15/economic_impact_of_non_sleeping.html

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *