И в България започнаха да изчезват пчелите

    Както вече писахме, започналото в света  масово измиране на пчели заплашва   човечеството с гибел само за четири години. За това е предупреждавал  дори Айнщайн. Насекомите опрашват голяма част от селскостопанските растения  и тяхното изчезване може драстично да изостри и без това нарастващата криза с хранителните продукти. Защо пчелите стават по-малко, никой не знае.

    Десетки сигнали за изчезващи пчелни семейства са били получени в Съюза на българските пчелари. В Северозападна България те отчитат загуби до 50%. Като причини за обезлюдяване на кошерите пчеларите посочиха някои редки болести, пръскане на земеделските култури с пестициди и пропуските във ветеринарното обслужване.

    Системно намаляване на пчелните кошери и пчеларите, сочи статистиката. За периода 2007-2009 пчелните семейства намаляват с 94 хиляди, а пчеларите с близо 7 хиляди – синдромът на изчезване на колонии от пчели е от европейски мащаб, твърдят специалистите.

    Причините са комплексни, според Йордан Христов от Националната научна асоциация по пчеларство:

    В последно време се наблюдава разпространение на някои болести, които бяха слабо разпространени у нас. Това на първо място е нузаматозата, която причинява голяма смъртност и загуби, а и малко пчелари знаят, че съществува една, така наречена латентна форма на това заболяване, която протича без видими клинични признаци, но води до постепенно отслабване и загиване на семействата. На второ място заболяването вароатоза. То е повсеместно разпространено, в това число и у нас, но една голяма част от смъртността се дължи на проблемите с профилактиката и борбата с това заболяване.

    От Съюза на пчеларите обясниха, че високата смъртност на пчелите се дължи и на засяването на земеделските площи с растения с високо съдържание на пестициди. За решаването на проблема пчеларите искат съдействие от Министерството на земеделието и научните организации.

    http://bnr.bg/sites/horizont/News/Business/Pages/0223bee.aspx

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *