Министър Бозуков: Пускането на продукти с една и съща марка от един производител, но с различно качество е недопустимо

Пускането на общия пазар на продукти с една и съща марка от един и същи производител, но с различно качество, е недопустимо. Това заяви министърът на земеделието и храните проф. д-р Христо Бозуков на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Брюксел, Белгия.

Той каза още, че хранителните продукти, предлагани на Единния европейски пазар, трябва да отговарят на идентични стандарти за качество и безопасност.

Влагането на по-евтини суровини и различна пропорция на използваните съставки и едновременно с това предлагането на произведените храни на цени като на висококачествените продукти е явна злоупотреба с доверието на потребителите към дадена търговска марка, заяви още министър Бозуков. Той допълни, че е нежелателно да има двойствен стандарт спрямо граждани на ЕС.

Министърът изтъкна, че ефикасен метод за решаване на този проблем ще бъде установяването на един унифициран контролен механизъм на европейско ниво, гарантиращ коректната търговия на храни с качество, характерно за дадена марка или стандарт.

По темата за Общата селскостопанска политика министър Бозуков заяви, че за България директните плащания са съществен инструмент, който е доказал своята ефективност и трябва да продължи да се прилага.

Този вид подкрепа допринася за стабилизиране на доходите на земеделските стопани и продължаването й след 2020 г. ще бъде допълнителна гаранция за постигане на гъвкав, конкурентен и устойчив селскостопански сектор в ЕС.

За България обвързаното с производството подпомагане е изключително важно, защото позволява решаването на специфични регионални проблеми, допринася за производството на безопасни и висококачествени продукти, за създаване на работни места и задържане на населението в селските райони.

Считаме, че е необходима обща нормативна уредба за ограничаване на нелоялните търговски практики в агрохранителната верига на европейско равнище, заяви още министър Бозуков.

В рамките на обсъждането на ситуацията със заразния нодуларен дерматит, той информира, че през 2016 г. България бе сред сериозно засегнатите страни и заболяването нанесе огромни загуби. Своевременната ваксинация се оказа ключова за справяне с последствията.

България подкрепя искането на Хърватия за преразглеждане на Решение (ЕС) № 2016/2008, в частност на възможността за компенсиране на пълната стойност на ваксината без таван за доза и за компенсиране на производствени загуби, дължащи се на ваксинация.

Дирекция „Връзки с обществеността и протокол“

За какво става въпрос, пише DW:

По-малко месо в колбасите, по-малко какао в шоколада, по-малко белтъчини в млечните продукти: тестове доказаха, че храните, изнасяни в Източна Европа, са с много по-лошо качество от стоките, продавани на западния пазар.

Ладислав е бесен. Връща се от пазар, а в торбите му има не само словашки продукти, но и хранителни стоки, произведени от известни международни концерни. Ладислав вече знае, че част от тези храни са с много по-лошо качество, отколкото същите стоки, продавани в западните супермаркети. „Те ни взимат за идиоти и само гледат да печелят за наша сметка. Мигар ние сме сметището на Европа? Честно: чувствам се като втора ръка европеец”, възмущава се Ладислав.

„Това е същински скандал“

В Словакия вече го има черно на бяло: Министерството на земеделието публикува резултатите от поредица специализирани тестове, в рамките на които 22 известни маркови хранителни стоки, продавани съответно в западните и в словашките магазини, бяха сравнени по качество. Оказва се, че в продаваните в Словакия колбаси има по-малко месо и повече мазнина и вода, в млечните продукти – по-малко белтъчини, а в шоколада – по-малко какао. И още: словашките варианти на всички тези продукти съдържат повече оцветители, подсладители и консерванти.

Това е същински скандал, казва министър-председателят Роберт Фицо: „Неприемливо е международни концерни да продават на източноевропейските пазари продукти, които са със значително по-ниско качество от съответните продукти в западните магазини”, казва словашкият премиер.

С тази позиция е съгласен и Съюзът на потребителите в Словакия. Негови представители твърдят, че за повечето потребители в Средна и в Източна Европа качеството е вече по-важно от цената. Шефът на Съюза Милош Лауко смята, че концерните играят нечиста игра: „Повечето храни в западните магазини са дори по-евтини, отколкото тук, защото там има силна конкуренция. Тъй че нека не твърдят, че качеството на продуктите им тук е по-ниско заради по-ниските цени”.

 

След като скандалът разбуни словашкото общество, премиерът Фицо обяви, че заедно с колегите си от Полша, Унгария и Чехия ще повдигне въпроса на извънредна среща на ЕС:

„Ще настояваме Еврокомисията веднага да забрани тази практика. Нашите граждани не бива да бъдат унижавани. И не бива да има европейци първа и втора категория”, настоява Фицо. От Съюза на потребителите обаче не вярват, че плановете на премиера ще дадат някакъв резултат. Вече на няколко пъти подобни инициативи са угасвали без ефект. Единственото ефикасно средство срещу тази политика на големите концерни е потребителите да увеличат съпротивата си. От Съюза смятат, че с течение на времето потребителите в Средна и в Източна Европа също ще развият силно съзнание за правата си.