Журналисти искат да знят дали Борисов е разпореждал дела за оперативно наблюдение на репортери

    Главният прокурор Сотир Цацаров и Народното събрание да оповестят дали има образувани дела за оперативно наблюдение на журналисти, поръчани от министър-председателя Бойко Борисов. Това поискаха 24 журналисти в писмо, изпратено до институциите, пише Дневник.

    Искането е провокирано от репликата на Борисов преди заседанието на консултативния съвет по национална сигурност: „Днес мога да разпоредя на службите да образуват подобни дела на всичките ви журналисти, на всички“. Повод за думите му беше изнесената в медиите информация, че през 1997 г. ЦСБОП му е завела дело за оперативно наблюдение.

    Според авторите задължение на парламента е да формира законодателната основа на правовата държава, а главният прокурор осъществява надзор за законност и ръководи всички прокурори, които съгласно чл. 127 от Конституцията единствени притежават властта да повдигат обвинения за извършени престъпления“, пишат още от колегията и напомнят на институциите: „Вярваме, че разбирате значението на повдигнатите теми както за журналистическата колегия в България, така и за европейската медийна общност, част от която заяви, че е „шокирана, разтревожена и възмутена“ от изявлението на един „европейски държавник.“

    „Има ли случаи на неправомерно създаване на оперативни дела и регистриране на журналисти като агентура, за да се създаде привидно, формално основание за тяхното наблюдение“, пишат журналистите подписали писмото.

    Подписалите се под искането пишат още: „Думите на министър-председателя на България, че може да разпореди на компетентните служби да образуват дела за оперативно наблюдение на всеки български гражданин представляват деклариране на намерение за превишаване на власт (престъпление по служба). За намерение наказателна отговорност не се носи, но публичното изявление налага, господин главен прокурор, да извършите проверка дали то е било надхвърляно досега и дали са били извършвани престъпления“.

    Авторите на писмото искат от Народното събрание да формира анкетна комисия, която да провери практиката по нормативната уредба за всички служби, които могат да извършват оперативно-издирвателни дейности и „да прилагат специални разузнавателни средства, независимо на чие подчинение са, защото по друг начин засегнатите от незаконно подслушване и следене не могат да защитят своите права.“

    В писмото се цитира становището на „Репортери без граници“, която определя коментара на Борисов като „разрушително послание“, което може да има „катастрофални последици не само в България, но и във всички балкански страни“.

    Писмото е подписано от Калина Андролова, Весислава Антонова, Иван Бакалов, Еми Барух, Иван Бедров, Марин Бодаков, Росен Босев, Ясен Бояджиев, Пролет Велкова, Силвия Великова, Мирела Веселинова, Петър Волгин, Петя Владимирова, Асен Генов, Светлана Георгиева, Елена Енчева, Лили Маринкова, Полина Паунова, Веселин Стойнев, Светослав Терзиев, Цветозар Томов, Стойко Тонев, Лилия Христовска и Копринка Червенкова.

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *