Откриха кост от човешка ръка на 1.4 милиона години

    kostПалеонтолози за първи път откриха кост от ръка, която е принадлежала на един от нашите предполагаеми предци – Хомо еректус, Homo Erectus, които са живели в Кения преди около 1,4 милиона години, се казва в статия в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

    „Кое  прави тази кост особена – това е специален шиловиден израстък,  с който е свързана с китката.  Преди това  ние открихме подобни израстъци в ръцете на неандерталците и съвременните хора.  Този израстък е знак за повишена ловкост на ръката, която е позволявала на древните хора да хващат здраво предмети и да ги преместват с висока точност.  Тази особеност на скелета е ключът към нашето оцеляване в продължение на почти 1,5 милиона години“ – заяви Карол Уорд от Университета на Мисури в Колумбия (САЩ) .

    Уорд и нейните колеги  правили разкопки в близост до езерото Туркана в Кения, където учените са открили останките на древните членове на рода Homo , включително костите на известното „Турканско момче“, Homo ergaster, загадъчните рудолфийски хора  Homo Rudolfensis и противоречивите „братовчеди“ на австралопитека Кenyanthropus platyops.

    Според авторите на статията те са успели да направят изключително рядка находка –  намерили в местните  седиментни скали костта, която свързва китката на  този древен човек със средния му пръст. Както отбелязват учените , тази човешка кост е много интересна за изучаване, тъй като нейната структура може да подскаже  дали собственикът и е  можел да използва инструменти и доколко  е ловък.

    Палеонтолозите анализирали структурата на костта и я  сравнили с подобна част от човешката ръка, шимпанзета, неандерталци  и някои от другите ни роднини. Оказва се, че собственикът и е много по-близо по анатомията си до хората и неандерталците,  отколкото до древните хоминиди и шимпанзетата. Това откритие, според авторите,  позволява да се говори, че „модерната“ китка се е появила  почти 500 000 година по-рано, отколкото се смяташе досега.

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *