Физиците имат данни, че Вселената всъщност е гигантски мозък

    mindИдеята за Вселената като „гигантски мозък“ предлагат учени и писатели – фантасти,   в продължение на десетилетия.

    Но сега физиците казват, че може да има някои доказателства, че това в действителност е вярно, пише huffingtonpost. В известен смисъл.

    Според изследвано, публикувано в Nature’s Scientific Reports, Вселената може да се разраства като гигантски мозък с електрически разряди между „огледални“ мозъчни клетки под формата на разширяващи се галактики.

    Резултатите от компютърна симулация показват, че „естествената динамиката на растежа“ – пътят за развитие на системите – е един и същ за различните видове мрежи – дали това е интернет, човешкият мозък или Вселената като цяло.

    Съавторът на проучването, Дмитрий Крюков от Калифорнийския университет в Сан Диего, казва, че тези нововъзникващи системи са много различни, но те са се развили по подобен начин.

    В резултат, казват учените, Вселената наистина се развива като мозък.

    Изследването повдига сериозни въпроси за това как работи Вселената, казва Крюков.

    „За физиците това е непосредствен сигнал – засега не е ясно как работи природата “ – казва той за Space.com.

    Изследователският екип е моделирал развитието на най-ранната Вселена, точно след Големия взрив, разглеждайки как квантовите единици на „пространство-времето“, по-малки от субатомните частици, образуват една с друга мрежа по време на развитието на Вселената.

    Те открили, че симулацията е огледален образ на другите мрежи. Някои връзки между аналогични възли са резултат на ограничен растеж, докато други  действали като възли за най- различни връзки.

    Например, някои съединения са ограничени и подобни – както човек, който обича спорта и посещава много сайтове, посветени на спорта – а  някои от тях са големи и свързват различни части на мрежата, като Google и Yahoo.

    Не, това не точно означава, че Вселената „мисли“, но както вече пишеше в  Интернет, това може само да означава, че има повече прилики между много малките и много големите (неща), отколкото изглежда на пръв поглед.

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *