Как ще изглежда Земята при 10 милиарда население

    Ръководителят на лабораторията за компютърни науки в  Microsoft Research Стивън Eмот създаде безутешна картина, изобразяваща множество способи, с  които ние влияем върху планетата. Eмот е автор на презентацията, провеждана от един човек, която пренася  публиката в пътешествие през нашата собствена история за използване на природните ресурси на Земята, а след това обръща внимание на  зловещо мимолетно видение за възможното бъдеще, ако населението на света достигне 10 милиарда. В интервю за New Scientist, той твърди, че това не е добре.

    Eмот казва, че неговата цел е единствено да информира и да предостави на хората възможности и отправни точки, които позволяват различен поглед към естеството на проблемите, пред които сме изправени. Можете да кажете, че това е доста радикално, но 99%  от  лекцията се състои само от наука и факти. Можете да разрешите този проблем с масова промяна в поведението. Това е единствената част, където изразявам мое мнение – и аз се надявам, погрешно – но аз не мисля, че ние ще направим подобен род    промяна на поведението обезателно.“

    Eмот предлага да се разгледа тази ситуация: „Ако ние узнаем, че в планетата ни ще се вреже астероид, целият свят би се сплотил за да се намери начин да се предотврати катастрофата – или да се стартира план за възстановяване в случай на сблъсък.“

    „Ако астрономи и физици наистина открият такъв  астероид, проблемът ще бъде съвсем прост: има много голям обект, който се носи към Земята и трябва да падне върху нея. Това все още е доста лесно да се разбере. Сложността на този проблем се състои  във факта, че жителите на планетата  малко или много  изпитват същия ефект по причини, които са силно взаимосвързани и преплетени, и е по-трудно да се разберат. В допълнение, аз вярвам, че като вид ние сме склонни или към  оптимизъм или към  пренебрегване на проблема,  докато той не се  изправи пред нас с цялата си острота. Но този проблем не стои пред нас в цялата си острота. Той с огромна сила предизвиква желание да повярваме, че тази система  не е проблем, а дори и ако е, ние не мислим за това как да се справим. “

    „Дори когато ние сме само седем милиарда  на тази планета в момента има няколко милиарда човека, които гледат на живота и мислите на европейците и американците, и по разбираеми причини си мислят : защо да не живея по този начин! Но когато в крайна сметка тези страни стават по-населени и проспериращи, те само влошават проблема. Аз наистина не знам друго решение, освен промяна в  поведението. “

    В по-ранен призив за действие в доклада „Живата планета“ на Световния фонд за дивата природа (WWF) за  2010 г., се говореше за това, че въглеродните емисии и неустойчиво използване на природните ресурси на Земята ще станат толкова критични,  че ако се съди по настоящите тенденции, до 2030 г., за да се справим с нашите нужди, ние ще се нуждаем от втора планета. В доклада се отбелязва, че един милиард души нямат достъп до източници на прясна вода. В него се отбелязват 71 страни, които са изчерпали своите източници на прясна вода до предизвикващо безпокойство неприемливо ниво.  Близо две трети от тези страни изпитват недостиг на вода от „умерен до тежък.“

    „Това обстоятелство означава фундаментални последствия за състоянието  на екосистемите, а производството на храни и благосъстоянието на човека и неговото въздействие  вероятно ще се задълбочи с  изменението на климата“ – казват от WWF. Всяка седмица  хората създават еквивалент на град с размера на Ванкувър. Според доклад, публикуван преди конференцията на ООН за биологичното разнообразие,  през 2007 г. 6,8 милиарда души са живеели на прага на 50% от възможностите на планетата да  поддържа тяхното съществуване.

    „Дори и с консервативните оценки за бъдещия растеж на населението, потреблението и изменението на климата, към 2030 г. човечеството ще се нуждае от две планети с капацитета на Земята да поглъща CO2 и да се справя с потреблението на природни ресурси“ – предупредиха от WWF.

    Източник

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *